Selged kõnelejad 2021

Kolmapäeval, 19. jaanuaril 2022, tunnustab Eesti Vaegkuuljate Liit juba üheksandat korda selgelt kõnelejaid.

Sel aastal pälvisid Selge Kõneleja auhinna telesaatejuht Roald Johannson (ERR), raadiosaatejuht Maris Kõrvits (Retro FM), teatrinäitleja Anu Lamp (Linnateater) ja seekordseks suunamudijaks on koolitaja ja (aja)kirjanik Katrin Aedma (Kvaliteetse Õppe Keskus). 

Selge kõneleja valimise käivitas Eesti Vaegkuuljate Liit 2013. aastal. Selge kõneleja valitakse nende hulgast, kes kõnelevad selge diktsiooniga, ei kiirusta ja hääldavad korralikult välja ka sõnalõpud. Eesti Vaegkuuljate Liidu kodulehel esitasid kandidaate ja tegid nende vahel valiku nii kuulmislangusega inimesed kui ka normkuuljad. Hääletuskeskkond oli detsembris avalikult kättesaadav ning tulemused kohe nähtavad. 

Kuna kuulmislangusega inimesi on umbes 20% elanikkonnast, siis on oluline, et erinevatest kanalitest, nt telest, raadiost, sotsiaalmeediast edastatav info oleks arusaadav kõigile. Ka teatris on näitleja selge hääl ja hea diktsioon olulise tähtsusega. Plusspunkte pälvisid ka saatejuhid, kes ei pane oma saadetesse kõneleja jutu ajaks peale taustamuusikat, mis halvendab kuulajal kõnelejast arusaamist ning viib tähelepanu jutu sisult eemale.

Selge kõneleja saab auhinnaks Uno-nimelise kullakarva kuju, mis on ristitud Uno Taimla, Eesti Vaegkuuljate Liidu asutaja järgi. Eelmistel aastatel on Unod pälvinud:

  • 2013 Mihkel Kärmas;
  • 2014 Marko Reikop, Owe Petersell;
  • 2015 Anu Välba, Märt Treier, Helgi Sallo;
  • 2016 Urmas Vaino, Pille Minev, Märt Avandi;
  • 2017 Margus Saar, Allan Roosileht, Luule Komissarov;
  • 2018 Joonas Hellerma, Neeme Raud, Ülle Lichtfeldt;
  • 2019 Sander Rebane, Kaja Kärner, Ita Ever;
  • 2020 Hannes Hermaküla, Heimar Lenk, Priit Võigemast, Nele Kirsipuu.

Auhindade üleandmine toimub 19. jaanuaril 2022 kell 15.00 Eesti Puuetega Inimeste Kojas, aadressil Toompuiestee 10, Tallinn.

Üritus on kõigile avatud, võimalusel palume oma tulekust teada anda allpool toodud kontaktandmete kaudu.

Rohkem infot selge kõneleja auhinnast siin: https://vaegkuuljad.ee/kuulmisabi/selge-konelemine/

Pressiteate edastas:
Külliki Bode
Eesti Vaegkuuljate Liidu esimees
e-post kylliki@vaegkuuljad.ee
telefon 53 478 422

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.