Aparaadi taotlemine

Kuulmisabivahendi (kuuldeaparaadi) taotlemine

 Kui sulle on määratud arsti poolt või tunned Sa ise, et Sulle oleks vaja kuuldeaparaati, siis siinkohal Sulle mõned nõuanded, kuidas kuuldeaparaati taotleda. Uue kuuldeaparaadi saad riigipoolse dotatsiooniga üks kord nelja aasta jooksul. Erandkorras saab seda taotleda enne nelja aasta möödumist siis, kui Su kuulmine on langenud sedavõrd, et olemasolev aparaat ei võimalda enam piisaval määral kuulda. Teekond kuuldeaparaadini algab abivahendi kaardist. Kui Sul on isikliku abivahendi kaart olemas, siis tuleb sul läbida järgmised sammud.

 • Sul peab olema kõrvaarsti  poolt välja antud tõend, mille peal on kirjas, et Sulle on vaja kuuldeaparaati. Mõnes keskuses on olemas kõrvaarst, kes selle tõendi kohapeal kirjutab. Mõnes kuulmiskeskuses nõutakse saatekirja kõrvaarstile. Allpool kuulmiskeskuste tabelis on näha, mida kuskil nõutakse.
 • Mine abivahendi kaardiga väljavalitud kuulmiskeskusesse.
 • Kui Su abivahendi kaart kehtib, aga sellele ei ole märgitud kaardi kehtivuse tähtaega, võta kaasa töövõime kaotuse ja/või puude tuvastamise otsus (välja arvatud vanaduspensioniealine isik).
 • Vali koos sealsete spetsialistidega välja endale sobivaim kuuldeaparaat.
 • Kui kahtled, et antud keskuse poolt soovitatud kuuldeaparaat on Sulle parim, siis külasta ka teisi kuulmiskeskuseid.
 • Kui sul on valik tehtud, siis vormistab kuulmiskeskus sulle vajalikud dokumendid.
 • Kuuldeaparaadi riigipoolne dotatsioon on sõltuvuses aktiivsusgrupist, mis Sulle määratakse kuulmiskeskuse või rehabilitatsioonispetsialistide poolt.
 • Kui Sa oled pensionär või tööealine, kes ei tööta ja Sa ei vaja kuuldeaparaati sagedaseks suhtlemiseks, siis kuulud sa ilmselt esimesse aktiivsusgruppi.
 • Kui Sa oled tööealine ja töötad ametikohal, kus on kuuldeaparaati vaja suhtlemiseks, siis kuulud sa tõenäoliselt teise aktiivsusgruppi. Teise aktiivsusgruppi kuuluvad ka lapsed ja õpilased.
 • Kuuldeaparaadi riigipoolne dotatsioon arvutatakse vastavalt sellele, millisesse aktiivsusgruppi Sind määrati. Riik on määranud aparaatidele piirhinna.

Kui aparaadi hind on võrdne või alla piirhinna arvutatakse piirmäär 90% aparaadi hinnast. Kui aparaadi hind on kõrgem kui piirhind, siis arvutatakse riigi- ja isikuosalus piirhinnast ja isiku osalusele lisandub toote hinna ja piirhinna vahe. I aktiivsusgrupp (piirhind 288 €) Näide 1. Kuuldeaparaadi maksumus: 270 € Riigipoolne dotatsioon: 243 € (aparaadi maksumusest 90%) Isiku omaosalus: 27 € Näide 2. Kuuldeaparaadi maksumus: 291 € Riigipoolne dotatsioon: 259,2 € (piirhind 288- 10%) Isiku omaosalus: 31,8 € II aktiivsusgrupp (piirhind 680 €) Näide 1. Kuuldeaparaadi maksumus: 699,00 € Riigipoolne dotatsioon: 612 € (piirhind 680- 10%) Isiku omaosalus: 87 € Näide 2. Kuuldeaparaadi maksumus: 680 € Riigipoolne dotatsioon: 612 € (680- 10%) Isiku omaosalus: 68 €

 • Uue korra kohaselt ei toimu enam seniseid abivahendite komisjone. Nüüd saad esitada Sotsiaalkindlustusametile erijuhtumi taotluse, näiteks kui:
 • Su kuulmislangus on viimasel ajal kiirelt süvenenud ja Sa vajad uut aparaati enne seda, kui eelmisest taotlemisest on möödunud 4 aastat;
 • Su majanduslik olukord ei võimalda tasuda kuuldeaparaadi omaosalust täies mahus.

Taotlust saad esitada:

Erimenetluse taotlust vaadatakse läbi 30 kalendripäeva vältel, otsus saadetakse Sulle 30 päeva jooksul postiga koju. Kui sul ei ole isikliku abivahendi kaarti või on see kadunud/aegunud, siis tuleb sul taotleda enne kuuldeaparaadi hankimist isikliku abivahendi kaart. Isikliku abivahendi kaardi taotlemise aluseks on arstitõend või rehabilitatsioonimeeskonna poolt tuvastatud vajadus abivahendi järele. Abivahendite ISO koodid ja loetelu on kättesaadav siit: Isikliku abivahendi kaardi taotlemiseks tuleb Sul pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole. Taotlust saad esitada:

Kui sa oled saanud isikliku abivahendi kaardi kätte, siis saad kuuldeaparaati taotleda vastavalt eespool kirjeldatud juhistele. Lihtsaid kuulmisvõimendeid on võimalik saada ka Terviseabist ja mõnede arstide käest. Arstide kontaktandmed leiate allpool olevast tabelist. Kui Sind huvitavad ka teised abivahendid, siis nende kohta saad infot siit: Kadrimardi OÜ-  Bellmanni kommunikaatorid: http://kadrimardi.ee Jumalalaegas MTÜ- äratuskellad jms  https://silmalaegas.laegas.ee

 • Kui sa leiad, et sulle ei piisa enam kuuldeaparaatide võimsusest ja vajad kuulmisimplantaati, siis pöördu konsultatsiooniks Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinikusse.

Kuulmisabivahendi hooldamine ja häälestamine

 • Kui oled saanud kuulmisabivahendi, siis pane kuulmiskeskuses uus vastuvõtuaeg kirja 2-4 nädala pärast. Juhul, kui oled kuulmisabivahendiga rahul, pole mõtet vastuvõtule minna. Tühista vastuvõtuaeg hiljemalt 3 päeva enne selle saabumist.
 • Kui Sa pole rahul oma kuulmisabivahendi poolt tekitatava heliga, nt on liiklusmüra liiga vali, kõne on liiga terav või suisa kriipiv, siis mine määratud ajal kuulmiskeskusesse ja lase häälestada endale sobivaks. Ole julge ja ütle võimalikult täpselt, mis Sind häirib.
 • Kui Sulle määratud individuaalotsak on kõrvas ebamugav või teeb haiget, siis mine võimalikult kiiresti kuulmiskeskusesse tagasi ning lase otsak teha parajaks.
 • Kui Sul on abivahendit vaja igapäevaselt, aga see ei tööta korralikult ja takistab igapäevast toimetulekut tööl või mujal olulises suhtlemist nõudvas kohas, siis mine kuulmiskeskusesse esimesel võimalusel uurima, milles on probleem.

Kuulmisabivahendi remont Pretensiooni puhul või mittetöötava aparaadiga tuleb pöörduda ettevõttesse kust aparaat saadi. Garantii kuuldeaparaadile määrab tootja. Pretensiooni esitamise õigus on tarbijal kahe aasta jooksul.